خودارضائی و انزال زودرس

دانشگاه علامه طباطبایی

دانشکده مدیریت و حسابداری

 

 

موضوع: خودارضائی و انزال زودرس

 

نام استاد: دکتر محمدزاده

نام دانشجو: مرتضی موسوی

 

اردیبهشت 89


 

فهرست مطالب:

خودارضائی (استمناء)، راه درمان و عوارض آن

خودارضائی چیست؟

زن... مرد... خودارضائی

عوارض خودارضایی

پیامدهای خودارضایی که به صورت اعتیاد و بیش از حد باشد

تأثیرات منفی و مخرب تماشای تصاویر و فیلمهای غیراخلاقی

راه درمان

احکام و قوانین شرعی اسلام در مورد عمل استمناء یا خودارضایی

خودارضایی خوب است یا بد؟

آسیبهای اجتماعی خودارضایی

آیا خودارضایی عامل اصلی بروز مشکلات جنسی ماس؟

سخن آخر

احادیثی در رابطه با استمنا

انزال زودرس

علل

درمان

عوارض انزال زودرس

راه­حلهای دیگر برای افزایش مدت زمان رابطه جنسی و جلوگیری از انزال زودرس بین زوجین

منابع

 

خودارضائی (استمناء)، راه درمان و عوارض آن

خودارضائی چیست؟

ارضا شدن به صورت غیرعادی به واسطه تحریک مجازی توسط عکس فیلم و یا شخصیت و انجام سکس خیالی در ذهن را خودارضائی مینامند. یکی از بارزترین مشکلات جوانان به خصوص در ایران به علت نیاز میل جنسی و عدم دسترسی به جنس مخالف برای ارضاشدن این غریزه پدیده خودارضائی می­باشد. این پدیده در زنان 20 درصد بیش از آقایان است اما ضررهای وارده بر جسم و روان مردان تا 50 درصد بیش از زنان است. برحسب لذت و امنیت خاطر و مهیا بودن محیط و سهولت انجام این عمل اعتیاد به آن بسیار زیاد است و ترک آن بسیار سخت. هرگونه خارج شدن اسپرم یا مایع نخاعی از آلت مردانگی به واسطه خودارضائی باعث میشود تا انرژی زیادی از بدن به هدر رود. خواب­آلودگی، احساس خستگی، بی­حوصلگی و عدم تمرکز ذهن را می­توان از مهمترین مشکلات روانی این عمل به شمار آورد.

زن ... مرد ... خود ارضائی

یکی از مواردیکه در امور جنسی کاملاً افراد را گیج و دچار استرس کرده است مورد خودارضایی می­باشد. این عاملیست که همه از آن به عنوان یک اعتیاد نام می­برند و آن را شدیداً پنهان میکنند در حالیکه به نظر من 90% پسران و 70% دختران به انجام آن مشغولند.

در گذشته اخلاقیون زنها را عامل تحریک جنسی می­دانستند و آنها را به بهانه عوامل گوناگون خانه­نشین میکردند تا از جلوی چشم دور باشند ولی در مورد پسران کاری نمی­توانستند بکنند برای همین با استفاده از دروغ سعی در شستشوی مغزی آنها می­کردند و افکار پوچی را برای جلوگیری از مبادرت به این کار وارد مغز آنان می­نمودند. با اینکه در علم نوین از خودارضایی به عنوان یک پدیده کاملاً طبیعی در پروسه تکاملی جنسی فرد نامیده می­شود ولی متاسفانه بدلیل سانسور شدید خبری دریچه­های اطلاعاتی کاملاً بسته می­باشد.

بحث بر سر خودارضائی همواره وجود داشته و نظریات متعددی در این باره نقل شده است اما هنوز مشخص نشده که آیا خود ارضائی باعث بروز مشکلات می­شود یا اینکه اعتیاد به آن.

خود ارضایی در بعد از ازدواج بدلیل عدم رفتار جنسی مناسب صورت می­گیرد و می­بایست فرد را با ایجاد رویه مناسب زناشویی به روال عادی برگرداند. فرد پس از خودارضایی خود را آدم ضعیف­النفسی می­یابد و تا حدودی خود را مریض و متفاوت از دیگران احساس می­کند.پس از آن روزی شصت بار به خود قول می­دهد که دیگر آن را نکند ولی مجدداً… این باعث میشود که فرد فکر کند اراده نداشته و خود را ضعیف احساس کند.

عوارض خودارضایی:

1-عوارض روحی و روانی:

این عارضه هم در مردان و هم در زنان مشترک می­باشد. زمانی که شما شخصی را در ذهن خود تجسم کنید و عمل سکس را بازسازی می­کنید به مغز یک دستور مجازی می­دهید در این صورت مغز هم به اندام­ها دستور مجازی خواهد داد بلافاصله حرکت خون به قسمتهای قابل تحریک شما زیاد می­شود و در خاتمه که ارضاء می­شوید یک انرژی زیادی از شما به واسطه یک حرکت مجازی به هدر می­رود. به مراتب مغز به این پدیده عادت خواهد کرد و زمانی می­رسد که شما فقط با ساختار مجازی ذهن خود تحریک می­شوید و از حقیقت دور می­شوید پس زندگی زناشویی شما به خطر خواهد افتاد، مغز شما قدرت تصمیم­گیری خود را تا حدودی از دست خواهد داد. دیر فکر می­کنید، زود خسته می­شوید، بی­حوصله و عصبی، گوشه­گیر و خواب­آلودگی رنجتان می­دهد، ضریب هوشی شما کاهش می­یابد و در نتیجه توانایی مغز شما پایین می­آید.

2-عوارض جسمانی:

در آقایان:

پوکی استخوان، دیسک کمر، عارضه کم­بینی، لاغری، به هم خوردن ریتم ضربان قلب، ابتلا به عوارضی همچون نارسایی قلبی و تیروئید، احساس گرسنگی، کم شدن آب بدن، عدم باروری بیضه­ها، عدم تولید اسپرم یا کاهش آن و در نتیجه کافی نبودن اسپرم برای تولید جنین و ...

در خانمها:

سردرد، کم شدن قدرت شیردهی، لرزش انگشتان دست، کم­بینی، درد استخوان، عدم باروری تخمکها، تغییر مدت زمان دوره ماهانه، انحراف استخوانها و البته تأثیر مستقیم بر روی جنین و ...

پیامدهای خودارضایی که به صورت اعتیاد و بیش از حد باشد:

1-مرحله مشکل­ساز (Problematic)

در افرادی که مدتی است گرفتار خودارضایی بیمارگونه و به شکل اعتیاد شده­اند زودرس­ترین عوارض ناشی از خودارضایی بسیار زیاد عبارت است از:

الف-خستگی و کوفتگی

ب-عدم تمرکز حواس

ج-ضعف حافظه

د-استرس و اضطراب

۲. مرحله گرفتاری شدید (Severe)

بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله اول است و فرد حتی در روز سه تا چهار بار استمناء می­کند  و در نتیجه عوارض شدیدتری ظاهر شده است:

الف. خستگی و کوفتگی

ب. نوسان خلق یا تغییرات سریع خلقی

ج. حساسیت بیش از حد و زودرنجی

د. کمردرد

ه. نازک شدن موها

و. ناتوانی جنسی زودرس در جوانی

ز. بی‏خوابی یا بدخوابی و مشکلات مشابه

۳. مرحله گرفتاری بسیار شدید یا حالت اعتیاد

بروز علایم زیر در فرد گرفتار، نشان دهنده آن است که شدت ابتلای وی یا مدت آن بیش از مرحله دوم است و فرد حتی در روز ۵ بار استمناء می­کند  و در نتیجه عوارض بسیار شدیدتری ظاهر شده است:

الف. خستگی و کوفتگی

ب. ریزش مو

ج. تارشدن دید چشم‏ها

د. وزوز گوشها

ه. انزال زودرس و غیرارادی یا خروج منی به صورت قطره­قطره

و. درد کشاله ران و ناحیه تناسلی

ز. دردهای قولنجی در ناحیه لگن و استخوان دنبالچه

تأثیرات منفی و مخرب تماشای تصاویر و فیلمهای غیراخلاقی

آیا دیدن فیلمهای غیر اخلاقی یک کلاس آموزشی برای رابطه جنسی ما در آینده با همسرمان است؟

هر فیلم از چند بخش تشکیل شده یک فیلمنامه، یک کارگردان، چند بازیگر و چند فیلمبردار و ...  و البته در کنار اینها یک  منشی صحنه نیز وجود دارد.اکثر فیلمهای سکسی از سوی کشورهای اروپایی همچون فرانسه ایتالیا و ... می­باشد. البته برخی کشورهای عربی نیز به این سمت و سو کشیده شده­اند. اما بهتر است توجه شود که ساخت اینگونه فیلمها هم همان ابزارهای سایر فیلمها را نیاز دارد. یک فیلنامه تهیه می شود و نقش­آفرینان این فیلمنامه در سکانسهای مختلف باید صدا و حرکاتی که در فیلمنامه درج شده است را  به اجرا گذارند. شاید به نظر شما در اینگونه فیلمها دو نفری که در حال انجام رابطه جنسی هستند واقعا دارند این رابطه را بر حسب میل خود انجام میدهند اما بهتره سری به پشت صحنه این فیلمها زده شود که برای گرفتن یک صحنه تحریک­آمیز برداشتهای مختلفی انجام میگیرد. شاید طرفین سه روز برای ساخت یک رابطه جنسی تلاش کنند تا مطابق فیلمنامه پیشروی کنند وقتی از یکی از بازیگران  مشهور مرد  اینگونه فیلمها سوالی پرسیده شد  که آیا واقعا  انجام حرکات بر عهده شماست در پاسخ  گفت حتی کوچکترین حرکتها و حرفها و حالات در فیلنامه قید شده و مگر با نظر کارگردان در صحنه یا فیلنامه تغییری ایجاد شود و ما فقط بازیگریم. در حین انجام فیلم گاهی مجبوریم مواد غذایی یا پروتیئنی خاصی مصرف کنیم مدام برداشتهای مختلف گرفته میشود و من فکر میکنم بازیگری در اینگونه فیلمها سختر از سایر فیلمهاست. جالبتر اینکه پخش اینگونه فیلمها برای شبکه­های داخلی اصلی ممنوع می­باشد و تنها شبکه­های خصوصی یا محلی مجاز به پخش اینگونه تصاویر هستند و البته شبکه­های ماهواره­ای محدودیتی ندارند.

اما در ایران اگر از یک مرد یا زنی بپرسیم در سکس چه کارهایی انجام میدهند به زور 4 تا حرکت جنسی و حالت سکسی رو که یا تو گوشی موبایل دیده یا از فیلمهای غیر اخلاقی و اینترنت دیده نام میبره و در همین حد خودش رو راضی نگه میداره اما در همان کشورهایی که این فیلمها ساخته میشود فیلمهای اموزشی نیز ساخته میشود. سازندگان این فیلمها فقط به دنبال کسب تجارتی سودمند هستند و انحرافات فکری دیگر جوامع. پس تماشای فیلمهای غیر اخلاقی را به منظور آموزش سکس برداشت نکنید.

تقریباً 90 تا 95 درصد افراد با دیدن فیلمهای  غیر اخلاقی تحریک می­شوند که البته اگر یکبار پشت صحنه­ای از این فیلمها ببینند دیگر تحریک نمی­شوند چون میدانند که همه صداها، حالات و حرکات بر اساس فیلمنامه پیشروی میکند. وقتی فردی تحریک شود هورمونهای جنسی آن برانگیخته می­شود در این صورت عطش جنسی آنها بیشتر می­شود. تماشای مکرر این تصاویر بر روح و روان انسان تاثیرگذار است چرا که وجود غریزه جنسی عاملیست طبیعی و البته مقدس. اما با تماشای اینگونه تصاویر تنها باعث تحریک قوای جنسی خود شده­ایم و نهایتاً به دنبال تخلیه و آزادسازی غریزه خود می­رویم. تاثیرات روانی این اینگونه تصاویر برخی مواقع به قدری است که می­تواند انسان را از خود بیخود کرده و نهایتاً پدیده تجاوز و یا روابط نا مشورع در جامعه گسترش یابد.

راه درمان:

هیچ وقت به افرادی که به عمل خود ارضایی وابسته شده­اند و بارها تصمیم گرفتند که دست به این عمل نزنند پیشنهاد ترک فوری نمی­دهم چون عملی نیست این یک میل است، این قوی­ترین غریزه انسان است پس به آسانی نمی­توان با آن مبارزه کرد. افرادی بوده­اند که بیان می­کردند روزانه سه یا حتی چهار مرتبه این عمل را انجام می­دهند و امروز ترک کرده­اند. راه درمان احتیاج به صبر و مقاومت دارد اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که روزانه این عمل را انجام می­دهید برای  ترک پیشنهاد می­شود:

1) از تنها بودن خودداری کنید

2) اگر با نگاه کردن به اندام جنس مخالف تحریک می­شوید بلافاصله روی خود را برگردانید.

3) از دیدن عکس، فیلم، تصاویر و خواندن مطالب تحریک­کننده بپرهیزید.

4) شما در یک هفته و یا حتی  یک ماه نمی­توانید این عادت را ترک کنید.

5) اگر روزانه یک بار این عمل را انجام می­دهید در ابتدا به جای آنکه هر روز یک بار این کار را بکنید هر دو روز یکبار این عمل را انجام دهید پس از مدت ده روز بجای انجام این عمل هر دو روز یکبار آنرا به هر سه روز یک بار کاهش دهید. این بار پس از مدت 15 روز سه روز را به چهار روز و بعد از مدت سه هفته 4 روز را به یک هفته برسانید به مراتب پس از مدت زمان حدود سه ماه از این روش می­توانید به ترک کامل برسید.

6-راه درمان دیگر برای درمان خودارضائی بیمارگونه، اعتقاد و ایمان به درمان­پذیری آن و دوری از یاس و ناامیدی است. اما رسیدن به نتیجه و ایجاد هرگونه تغییر و دگرگونی نیازمند گذشت زمان، انتخاب راه صحیح و به کارگیری دقیق دستورها است. البته ترک اعتیاد و عادت نامطلوب، در زمان کوتاه بدون راهنمای کارآزموده و دلسوز امکان ندارد. از همه اینها مهمتر، اراده و خواست فرد، نقش کلیدی و محوری را ایفا می­کند. درمان و چاره­جویی باید منطبق بر خواست فرد باشد زیرا تا وقتی که او نخواهد میتوان با قاطعیت گفت که درمان نخواهد شد.

بنابراین بیمار اگر بخواهد میتواند بر بیماریش غلبه کند و جمله معروف «خواستن توانستن است» عین حقیقت است. اراده همچون نهالی است که باید آن را پرورش داد تا به مرحله خودشکوفایی و ثمردهی برسد به عبارت دیگر اراده تقویت­شدنی و پرورش­یافتنی است و راه تقویت و پرورش آن این است که برخلاف میل خود اندک اندک به مقابله با این اعتیاد برخیزد تا پس از مدتی لذت توانستن را بچشد.

7-تلاش برای تقویت اراده از گامهای مهم در راه بهبود است. نگویید اراده از ما سلب شده است. نشانه اینکه هنوز اراده باقی است این است که شخص این عمل را در حضور دیگران و در هر شرایطی انجام نمی­دهد. برای تقویت اراده راههای زیادی پیشنهاد شده که از جمله آن تلقین به خود است.

ویکتور پوشه- روانشناس فرانسوی – می­گوید: افراد مبتلا به این استمناء بیمارگونه و اعتیادی هر روز به دفعات مختلف با تمرکز فکر به خود بگویند: من به خوبی قادرم این اعتیاد را از خود دور کنم، من قادرم. تکرار این عبارت ساده اثر عجیبی در تقویت اراده و روحیه دارد.

پل ژاگو بر آن است که: تلقین قبل از خواب نیز مؤثر است.

8-سعی شود به هنگام خواب شکم بیش از حد معمول پر نباشد.

9-از پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان اجتناب گردد.

10-از شنیدن و خواندن مطالب و مباحث جنسی و حتی شوخیهای تحریک کننده و فکر کردن در این امور دوری شود.

11-از خوردن مواد غذایی محرک مانند خرما، پیاز، فلفل، تخم­مرغ، گوشت قرمز و غذاهای چرب اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا شود.

12-قبل از خواب مثانه تخلیه شود.

13-از نوشتن افراط­گونه آب و مایعات پرهیز شود. (به خصوص شبها و موقع خوابیدن)

14-از دست­ورزی با اندام جنسی باید اجتناب نمود و در هیچ شرایطی نباید دست­ورزی کرد.

15-هرگز نباید به رو خوابید.

16-به منظور تخلیه انرژی زاید بدن به طور منظم و زیاد باید ورزش کرد.

17-سعی کنید کمتر در مکانی خلوت و تنها و دور از دیگران باشید.

18-هرگاه مورد هجوم افکار جنسی واقع شدید باید بلافاصله از مکان خلوت و دور از نظر دیگران خارج شوید و خود را به کاری سرگرم کنید. در این زمینه گفت­وگو با دوستان و مشارکت در برنامه­های جمعی بسیار مفید است.

19-روزه گرفتن

20-عدم خواندن داستانهای پورنوگرافی

21-ایجاد یک رابطه عشقی شدید با جنس مخالف

22-عدم معاشرت با دوستانی که فکر و ذکرشان سکس است.

این راه­حلها موقتی بودند و یگانه راه دایم ترک استمناء ازدواج از نوع دایم یا موقت است به طوری که سکس منظم داشته باشید. بعد از سکس منظم به ندرت می­توانید خود را متقاعد کنید که سمت چنین اعمالی بروید.

احکام و قوانین شرعی اسلام در مورد عمل استمناء یا خودارضایی

از نظر اسلام استمناء یکی از گناهان کبیره به حساب می­آید. مطمئناً هر آنچه از نظر انسان اسلام نقض شده باشد از نظر جسمانی یا روحانی برای انسان مضر بوده و هست کما اینکه امروزه علم پزشکی و روانشناسی به این مهم دست یافته که اعتیاد به خودارضایی یک عمل ویرانگر می­باشد. از نظر اسلام هرگونه رابطه جنسی فقط و فقط مابین زوجین تعریف شده که باز هم امروزه ثابت شده افرادی که رابطه جنسی را با افراد مختلف تجربه کرده­اند در زندگی زناشویی خود در این زمینه دچار مشکلهای جدی شده تا جایی که زندگی مشترک آنها به جدایی ختم گردیده. پس عمل خودارضایی هم که به نوعی یک رابطه جنسی یکطرفه می­باشد گذشته از اینکه گناه کبیره محسوب می­شود بسیار بسیار مخرب می­باشد.

خودارضایی خوب است یا بد؟

خودارضایی مثل هر چیز دیگری دارای فایده و ضرر است. پرواضح است که اگر از چیزی درست استفاده نکنید قادر است به شما ضربه وارد سازد. استفاده نامربوط از این امکان و ایجاد شرایط خارج از وضعیت معمول آن می­تواند مثل سایر چیزها به هر فردی لطمه وارد سازد.

آسیبهای اجتماعی خودارضایی:

ناسازگاری خانوادگی، بی­میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزت، پاکی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگی مشترک جهت آگاهی بیشتر.

آیا خودارضایی عامل اصلی بروز مشکلات جنسی ماست؟

یکی از سئوالات بسیار شایعی که در حال حاضر در جامعه ما مطرح است تحقیق در مورد مسئله خودارضایی است. در واقع در حال حاضر سردرگمی عمیقی از نظر درست بودن یا نبودن انجام خودارضایی در ذهن بسیاری از افراد جامعه وجود دارد. سئوالات بسیار زیادی در این زمینه مطرح شده است. سئوالاتی که با مراجعه به پژوهشگران زمینه­های مختلف علوم تجربی و انسانی با پاسخهای متفاوتی روبرو شده است. بعضیها با خودارضایی موافقند و معتقدند که هیچ دلیل علمی برای خودداری از آن وجود ندارد. بعضی دیگر به شدت با آن مخالفند و سعی می­کنند دیگران را به خودداری از آن تشویق کنند. بعضی دیگر با خودارضایی مشروط موافقند و بعضی دیگر خودارضایی را تنها محدود به شرایط خاص مجاز می­شمارند. بعضی معتقدند خودارضایی هیچ عارضه­ای ندارد. واقعاً کلاف سردرگمی است اما همه در یک چیز اشتراک نظر دارند. همه ما این کار را می­کنیم فقط نمی­دانیم بعدش چه بلایی سرمان می­آید. حالا تا وقتی این مسئله شخصی است این موضوع به خودمان ربط دارد اما وقتی دارای همسر رسمی هستیم واقعاً معلوم نیست واکنش همسرمان به این امر چیست و این دفعه دیگر واقعاً نمی­دانیم بعدش چه بلایی به سرمان می­آید؟ شاید بد نباشد اینجا به صورت پرسش و پاسخ به دنبال پاسخی برای برخی از سئوالات شایع در مورد خودارضایی باشیم.

1-آیا خودارضایی از نظرعلمی برای انسان عارضه یا خطری ندارد؟

خودارضایی در مردان امر کاملاً شایعی است (بیش از 90 درصد از مردان در طول زندگی حداقل یکبار اقدام به خودارضایی کرده­اند) که به اعتقاد بعضی علامت سلامت جنسی یک مرد و البته یک زن به شمار می­رود. فرهنگ و مذهب 2000 ساله یهودیت و اسلام به شدت افراد را از ریختن آب منی به خارج از رحم زنان که شامل خودارضایی هم می­شود نهی کرده است. وجود چنین فشار فرهنگی- مذهبی ریشه­داری باعث شده است تا در میان مردم شایعات فراوانی در مورد عوارض ناشی از خودارضایی شکل بگیرد. شایعاتی مانند احتمال کاهش بینایی و کوری، ضعف عمومی قوای جسمانی، غش و دیوانگی و موارد بسیاری مانند آن. تقریباً اغلب افرادی که به طور مرتب خودارضایی می­کنند سعی می­کنند در اولین برخورد با علائم یک اختلال آن را به موضوع خودارضایی خود نسبت دهند. ظاهراً هنوز دلایل علمی قاطعی به نفع این شایعات یافت نشده است و از آن طرف مزایای بسیاری چون امکان تقویت تخیلات و توانایی و اعتماد به نفس جنسی و همینطور کاهش تنشهای روحی و جنسی افراد برای آن برشمرده شده است. شاید متعجب بشوید از اینکه بدانید یکی از روشهای موفق درمان زودارضایی مردان نوعی خودارضایی هدایت شده است.

2-آیا خودارضایی یک فعالیت جنسی طبیعی است؟

با رسیدن زمان بلوغ و افزایش سطح هورمونهای جنسی و بروز صفات ثانوی در اندامهای تناسلی، کنجکاویهای جنسی نیز افزایش می­یابد. این نوجوانان هرچند از لحاظ عملکردی دارای توانایی داشتن رابطه جنسی و نزدیکی با جنس مخالفند به دلیل مخالفتها و فشارهای محیطی از این کار بازداشته می­شوند. تجمع این فشارهای درونی غریزی باعث چاره­جویی فرد یافتن راهی برای تخلیه این تنشهای جنسی است. در این زمان خودارضایی اغلب ساده­ترین راه برای فروکش کردن این هیجانها است. در این بین پسرها زودتر و بیشتر از دخترها اقدام به خودارضایی می­کنند. هرچند بسیار دیده شده است که دختران و پسران از سنین پایین­تر هم اقدام به خودارضایی می­کنند. تفاوت عمده خودارضایی در سن بلوغ در حضور تخیلات جنسی غنی و متنوع است. این تخیلات جنسی نقش مهمی در شکل دادن هویت جنسی فرد دارد. در پناه این تصورات وی می­تواند در یک محیط شبیه­سازی شده به تمرین نقش جنسی خود در رابطه با جفت احتمالی بپردازد. نوع و محتوای این تخیلات در دو جنس کمی متفاوت است در مردان تصورات بیشتر شامل زنان برهنه و رفتارهای جنسی آلت محور است. در دخترخانمها این فضا بیشتر شامل صحنه­هایی است که در آن مرد مورد علاقه­شان در موقعیتهای عاشقانه­ای مانند طبیعت دور از غوغای انسانی به شدت به آنها ابراز عشق و علاقه می­کند. بوسه و نوازش جزو مهم این صحنه­ها را تشکیل می­دهد. بنابراین در این دوران خودارضایی یک مرحله میانی در شکل دادن هویت و تواناییهای جنسی فرد است. در بزرگسالی نیز خودارضایی نقش مهمی در کاهش تنشهای درونی به عهده دارد. هنگام خشم و ترس و ناراحتی­های درونی معمولاً خودارضایی یک واکنش دفاعی برای برگشت به تعادل ابتدایی به شمار می­رود اما در مورد کلمه طبیعی بودن اگر طبیعی را به معنای سالم بگیریم پاسخ مثبت است چون بدون حضور فیزیکی جفت صورت می­گیرد و مانند آن نیز ارضاکننده نیست چون حواس پنجگانه کارایی واقعی لازم در افزایش تحریکات جنسی را ندارند. فقط تجسم و تصور است که وارد میدان می­شود. برای توضیح بیشتر باید دقت کرد که خودارضایی هم مانند بقیه فعالیتهای جنسی اگر در شرایط نامناسبی انجام شود یک فعالیت جنسی ناسالم است که با عوارض بعدی همراه خواهد بود. و این مسائلی است که خیلیها نمی­توانند از هم جدا کنند و خیلی سئوال می­شود. در مورد تعداد و مدت خودارضایی نمی­توان هیچ چهارچوب مشخصی به عنوان محدوده نرمال تعیین کرد. تعیین اینکه چه موقع میتوان با قاطعیت اظهارنظر کرد که فرد به صورت افراطی معتاد به خودارضایی شده و باید به فکر چاره بود همیشه هم آسان نیست. یک معیار خوب این است که اگر خودارضایی به قدری افزایش یابد که زندگی روزمره فرد را مختلف کند باید برای تعدیل آن چاره اندیشید.

3-آیا خودارضایی باعث بی­نیازی از روابط جنسی طبیعی بین زن و مرد می­شود؟ آیا خودارضایی برای کسی که همسر دارد درست است؟

در واقع خودارضایی به عنوان جایگزینی برای روابط جنسی طبیعی با جنس مخالف تصور نمی­شود. و این دو معنی دارد اول اینکه اگر کسی خودارضایی می­کند بی­نیاز از یک رابطه جنسی با جنس مخالف نیست و معنی دوم اینکه رابطه جنسی دوطرفه زن و مرد هم به معنی لزوم کنار گذاشتن خودارضایی نیست. اگر ما چنین نگرشی را بپذیریم هیچ ترسی از انجام خودارضایی حتی در کنار همسرمان نخواهیم داشت. خودارضایی فرایند لذت­بخشیست که میتواند علاوه بر معاشقه و نزدیکی دوطرفه انجام شود. افرادی هستند که این کار را در کنار همسرشان انجام داده­اند و بدون واکنش بدی از آن لذت برده­اند. نکته قابل توجه اینکه خودارضایی خانمها یکی از مهمترین موضوعات فیلمهای جنسی تحریک کننده آقایان را تشکیل می­دهد. و برای بسیاری از آقایان خودارضایی همسرشان بسیار لذت­بخش و تحریک کننده است. اما علت مخالفت بسیاری از خانمها با خودارضایی همسرانشان شاید نگرانی از این باشد که خودارضایی به تدریج جایگزین روابط عاطفی – جنسی با او شود. برای آنها خودارضایی شوهر نشانه پایان دوره جذابیتهای جنسی زنانه است. خودارضایی شوهر با این دید بسیار غم­انگیز و درداور به نظر می­رسد و نشان از احتمال جدایی و عوارض ناشی از آن خواهد بود. خشم و تعارضات درونی و عدم ارتباط کلامی می­تواند تشدیدکننده چنین حسی شود. از آن طرف باید توجه داشت که در دعواهای خانوادگی بسیار پیش می­آید که شوهر آگاهانه برای تنبیه همسرش در کنار او اقدام به خودارضایی می­کند. یک فرایند شرطی شدن منفی که باعث تشدید احساس بد نسبت به خودارضایی خواهد شد. بنابراین اگر خودارضایی مرد و زن اگر جایگزین رابطه جنسی طبیعی شود به عنوان یک مشکل باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد در غیر اینصورت خیر. اما به هرحال نظر جامعه ممکن است غیر از این باشد. در یک مطالعه توسط dr. Archibald hart که در کتابی به نام the sexual man منعکس شد بنا به یک بررسی روی 600 امریکایی مسیحی با وجود اینکه حدود 61 درصد از مردان متاهل اقدام به خودارضایی می­کردند و بیش از 90 درصد از این افراد از این مسئله احساس گناه نداشتند تنها 13 درصد از مردان متاهل خودارضایی را یک عمل طبیعی تلقی می­کردند. بابراین گزارش بیش از 80 درصد از این مردان متاهل در حد هفته­ای یکبار اقدام به خودارضایی می­کردند.

4-آیا خودارضایی منجر به ترس، اضطراب، افسردگی و انواع ناراحتیهای روحی در انسان نمی­شود؟

شاید بسیاری دیده باشید افراد افسرده و پریشان­حالی که قسمت قابل توجهی از دلمشغولیهای روزانه­شان را خودارضایی تشکیل میدهد. آیا واقعاً این خودارضایی نبوده که منجر به چنین عوارض جسمی و روحی دلخراشی در آنها شده است؟ جواب خیر است. در این افراد خودارضایی نه علت بلکه خود معلول و نشانه عوامل زمینه­ساز دیگری است. روابط خانوادگی ناسالم، درگیریها و اختلافات همیشگی والدین، نبود آموزشهای صحیح برای داشتن یک زندگی بدون تنش، عدم حمایت خانوادگی، کمبود دانش و مهارتهای جنسی لازم، حضور اختلافات روحی- روانی با منشاء زیستی همه و همه عواملی است که منجر به قطع تدریجی ارتباط فرد با محیط و روی آوردن به خلوت انزوای تردید و ترس و تعارضات بی­پایان می­شود. در این حال فرد سعی می­کند تمام تنش­ها و هیجانات درونی خود را با خودارضایی تخفیف دهد که اتفاقاً کمک بزرگی است اما به تنهایی نمی­تواند جایگزین زندگی سالم و ارضاءکننده وی شود. برای کمک به فرد باید به بررسی و رفع عوامل زمینه­ساز ابتدایی برگشت. در اینصورت فرد به زندگی عادی برمی­گردد.

5-خودارضایی چقدر در جامعه شایع است؟ چه تفاوتی بین زن و مرد از این لحاظ وجود دارد؟

از زمان اولین بررسی مهم آلفرد کینزی در مورد رفتارهای جنسی آدمی در میانه قرن بیستم، بررسیهای متعددی در مورد ابعاد مختلف این رفتارها به عمل آمده است. در یکی از این بررسیها توسط stuart, Edward o. laumann, john h. Gagnon t. Michael and Michaels Robert که در 1994 از طرف دانشگاه شیکاگو منتشر شد براساس مصاحبه­های رودررو و پرسشنامه­های انفرادی پرشده توسط 2969 نفر از زنان و مردان بین سنین 18 تا 89 سال مشخص شد که حدود 42 درصد از زنان و 63 درصد از مردان در آن سال اقدام به خودارضایی کرده بودند.

براساس مطالعه دیگری توسط Samuel. s. janus و همکارانش که روی تعداد زیادی از امریکائیان بالای 18 سال بین سالهای 1983 تا 1992 انجام شد در مقابل 25 درصد از آقایان 10 درصد از خانمها دارای خودارضایی مرتب بودند. براساس مطالعات کینزی و گزارش منتشر شده از سوی مؤسسه کینزی در بررسیهای سال 1948 و 1953 میلادی، 92 درصد از آقایان و 62 درصد از خانمها حداقل یکبار در طول عمر خود اقدام به خودارضایی کرده بودند. مطابق این بررسیها خودارضایی شایعترین فعالیت جنسی خانمهای مجرد و دومین فعالیت جنسی شایع خانمهای متاهل بوده است. البته باید توجه داشت که نمونه مورد بررسی کینزی فقط شامل افراد تحصیل کرده سفیدپوست و زیر 35 سال بود. انتظار بر این است که در جامعه ایران به دلیل محدودیتهای جنسی بیشتر آمار خودارضایی و دفعات آن بیشتر از ارقام گفته شده باشد. در مورد علت پایین­تر بودن آمار خودارضایی در خانمها نسبت به آقایان به طور سنتی علل فرهنگی – اجتماعی و آموزشهای ابتدایی دخترخانمها در سنین کودکی به عنوان عامل اصلی ذکر شده است. ابراز تمایلات جنسی مستقل از قدیم نشانه هوایی و غیرقابل اعتماد بودن وی در تعهد به روابط جنسی با شوهرش محسوب شده است. ختنه کردن دختران که همچنان در نواحی مختلف ایران ادامه دارد نمونه­ای از تلاشهای جامعه سنتی در تخفیف خطر بروز تمایلات جنسی مستقل خانمهاست. از نظر فرهنگ سنتی، فعالیت جنسی برای یک زن تنها زمانی مورد تأیید است که در خدمت تقویت روابط زناشویی با مرد و تولید مثل قرار بگیرد. در کشور ایران امروزه همه خانمها ترجیح می­دهند خودارضایی خود را از نزدیک­ترین دوستان و حتی همسرانی که با آنها روابط عاطفی – جنسی خوبی دارند پنهان کنند. از نظر آنان آشکار شدن این مسائل نتیجه­ای ندارد جز احساس کم شأنی شدید ناشی از ابراز نیاز و اغناء کنشهای جنسی. حتی بعضی از مالش دستی توسط همسرانشان به شدت احساس ناراحتی می­کنند.

سخن آخر

غریزه جنسی در سنین جوانی بسیار غریزه قوی میباشد و مبارزه با آن و یا خویشتنداری بسیار سخت می­باشد اما اگر واقعاً در شرایطی به سر می­برید که قادر نیستید غریزه جنسی خود را تخلیه کنید چرا کاری کنیم که عطشمان بیشتر شود؟ مثال این می­ماند که ما گرسنه باشیم و دسترسی به هیچ غذایی نداشته باشیم اما مدام به فکر مثلاً یک غذای لذیذ باشیم و بگوییم اگر این غذا اینجا بود چه خوب میشد اگر این کار را بکنیم باعث شدیم تا گرسنگی بر ما فشار بیاورد.

احادیثی در رابطه با استمنا

Masturbation  (استمناء خودارضایی، ارضاء کردن خود با دست)

رسول خدا صلی­الله علیه و آله فرمودند: استمناکننده با دست، ملعون است. میزان­الحکمه ج 9 ص 222

درباره استمنا در روایت آمده است: «کل ما انزل به الرجل ماءه من هذا و شبهه، فهو زنا.» (وسائل الشیعه، ج 20، ص 349، 352 و 355)

استمنا و یا هر کار مشابه آن که انسان به وسیله آن منی خود را بیرون بیاورد، زنا محسوب می­شود. «ثلائه لا یکلمهم الله یوما لقیامه و لا ینظر الیهم و لا یزکیهم و لهم عذاب الیم... الناکح نفسه.» (وسائل الشیعه، ج 2، ص 130، ج 20، ص 353، بحارالانوار، ج 73، ص 106، ج 76، ص 63، 95 و ...)

سه تن هستند که خداوند در روز قیامت با آنها سخن نمی­گوید و آنان را پاکیزه نمی­گرداند و به آنها نظر رحمت نمی­کند و برای آنان عذاب دردناک خواهد بود... کسی که با خود عمل جنسی انجام دهد.

عن ابی عبدالله علیه السلام، ان امیرالمومنین علیه السلام اتی برجل عبث بذکره، فضرب یده حتی احمرت ثم زوجه من بیت­المال. الوسائل 18/574

از امام صادق (ع) نقل شده است که مردی را نزد امیرالمؤمنین (ع) آوردند که با آلت خود بازی کرده بود. امیرالمومنین (ع) روی دست او زد بطوری که سرخ شد، سپس از بیت­المال برای او همسر گرفت.

بعضی از علماء فرموده­اند: استمناء از گناهان کبیره است. وقتی از امام جعفر صادق راجع به استمناء جویا شدند فرمد:

گناهی است بزرگ. راوی پرسید در کجای قرآن نوشته استمناء حرام است؟ فرمود: (در سوره مؤمنون، آیه 7) که می­فرماید: فمن ابتغی وراء ذالک فاولئک هم العادون.

انزال زودرس

تعریف: هرگاه مرد زودتر از زن ارضاء گردد ولو نیم ساعت به طول انجامد گوییم این پدیده رخ داده است. این بیماری در جامعه ما بسیار شایع است. در پی افزایش سن ازدواج و رواج پدیده­هایی همچون استمناء و ... باعث شده است فرد آنقدر سکس حقیقی را در نظر خود بزرگ کند که وقتی با آن مواجه میشود قدرت کنترلی کمتری بر خود دارد فلذا زود ارضاء می­شود.

علل:

-مقاربت با فواحش

-سکس در اماکن نامناسب مثلاً در ماشین و ... که توام با ترس از رسوایی باشد باعث می­شود که فرد سریعتر طلب انزال کند و در صورت تداوم از نظر روانشناسی شرطی شده و به آن خو بگیرد.

-مشاهده فیلمها و عکسهای محرک و مطالعه داستانهای پورنوگرافی

-ضعف قوای بدنی نیز در این حالت مؤثر است.

در کشورهای اروپایی به علت دیدگاه انسانی و روابط آزاد که وجود دارد فرد از زمان کودکی همه را برهنه می­بیند در نتیجه چشم عادت می­کند اما متأسفانه در کشور ما جوانان با دیدن یک ساق پا برانگیخته شده و اقدام به خودارضایی می­کنند.

درمان: این بیماری کاملاً ریشه عصبی دارد در نتیجه فرد باید تکنیکهای آرامش و تمرکز را فرا بگیرد و انجام دهد. متأسفانه­ عده­ای با خوردن تریاک که گاه تا دو ساعت عمل انزال را به تأخیر می­اندازد و یا استفاده از اسپری­های بیحس کننده و ... اقدام به درمان این حالت می­کنند در حالی که این کارها اثرات زیانباری دارد. تمام داروهایی که در این مورد مصرف می­گردد رفلکس را به تأخیر انداخته و اعصاب را آرام می­کند. اما توصیه می­شود با روشهای طبیعی اقدام به مهار خود بنمایید:

1-استفاده از کاندوم که البته برخی مواد بی­حس­کننده در خود دارند. البته استفاده از کاندوم ضروری است منتها برای کسانی که تنها یک شریک جنسی دارند. استفاده از آن اختیاری است به شرطی که از دیگر تکنیکهای جلوگیری استفاده نمایند. کاندوم تماس مستقیم را کاهش داده و در رفع این حالت بسیار مؤثر است.

2-تمرکز بر اموری به غیر از سکس مثل یک موزیک آرام­بخش و ... به جای تمرکز بر اندام طرف مقابل و یا حالات سکس. این روش مهمترین روش است. بر اعصاب خود مسلط باشید و اصول آرامش را تمرین کنید.

3-افزایش تعداد مقاربت نیز بسیار موثر است. مثلاً از هفته­ای دو بار آن را به 5-6 بار در هفته افزایش دهید.

4-ورزش سنگین به همراه خوردن غذاهای کم­حجم ولی پرانرژی به جای وعده­های سنگین در دیر ارضاء شدن تأثیر دارند. اصولاً قند خون پایین و تهی بودن معده نیز در دیر ارضاء شدن تأثیر دارد.

عوارض انزال زودرس: خیانت و یافتن شریک جنسی جدید از علایم این بیماری است. وقتی انسان کاملاً ارضا نمیشود دچار عقده­های روانی و افسردگی و ... شده و بالاخره تا حدی می­تواند این وضعیت را تحمل کند. در هر حال به نفر ثانی گرایش پیدا می­کند. اگر به هرحال شما به این حالت دچارید تا زمانی که معالجه شوید سعی کنید قبل از دخول و تحریک آلت با نوازش نواحی حساس مثل لاله گوش و سینه­ها و نواحی گردن و ... زن را ارضاء نمایید. میتوانید در صورت ارضا شدن با توسط به این اعمال موقتاً شریک جنسی خود را ارضاء نمایید تا درمان شود.

راه حلهای دیگر برای افزایش مدت زمان رابطه جنسی و جلوگیری از انزال زودرس بین زوجین

-درست لحظه­ای که حس انزال به شما دست می­دهد باید دست نگه دارید و برای چند لحظه فشار جنسی موجود بر روی خودتان را کاهش دهید. این کار سبب می­شود تا برانگیختگی شما قدری افت پیدا کند و راحت­تر بتوانید به ارتباط عاشقانه خود بپردازید. شاید در نگاه اول کار ساده­ای به نظر برسد اما به نوبه خود یکی از مؤثرترین شیوه­هایی است که به وسیله آن می­توانید مدت زمان بیشتری را در رختخواب باقی بمانید.

-یکی دیگر از روشهای حیرت­انگیز فشردن پرینه است. پرینه به حد فاصل میان بیضه و مقعد اطلاق می­شود. در این قسمت یک نقطه ویژه وجود دارد که اگر با انگشت خود به آن فشار وارد کنید می­توانید از انزال جلوگیری کنید. البته شاید قدری طول بکشد تا جای دقیق آن را پیدا کنید اما زمانیکه متوجه محل دقیق آن بشوید میتوانید به طور شگفت­انگیزی انزال را به تعویق بیاندازید. شاید این شیوه تا حدی در به تعویق انداختن انزال به شما کمک کند اما هیچگاه به عنوان بهترین گزینه برای عدم خروج منی تلقی نمی­شود.

-از شدت برانگیختگی فردی در کل مدت نزدیکی آگاه باشید. البته منظور این نیست که آنقدر ذهن خودتان درگیر این مسئله کنید که به طور کلی دچار وسواس فکری شوید. اگر بیش از اندازه به این موضوع اهمیت دهید مزیت لذت بردن از ارتباط جنسی را از دست خواهید داد اما گاهگاه می­توانید به میزان نعوذ و انگیختگی خود توجه کنید. با یک تمرین ساده می­توانید کنترل بیشتری بر روی رفتارهای جنسی خود به دست آورید. به این منظور می­توانید میزان تحریک فردی خود را به عنوان مثال در یک بازه یک تا ده تعریف کنید. به این ترتیب که عدد یک نشانگر پایین­ترین میزان برانگیختگی و عدد ده بیانگر مرحله انزال باشد. پیرو این شماره­گذاری شما همیشه باید میزان تحریک فردی خود را روی عددی نگه دارید که پایین­تر از مرحله غیرقابل کنترل باشد. با به کار بستن این تکنیک ساده هیچگاه در حین رابطه دچار انزال اجباری نخواهید شد.

-تقویت ماهیچه­های کجل

شاید تاکنون در موارد بسیاری مشاهده کرده باشید که تمرینهای مختلفی که برای ماهیچه­های کجل وجود دارد سبب میشود که شما مدت زمان بیشتری در بستر دوام بیاورید. متأسفانه این امر حقیقت ندارد. کنترل ماهیچه­های کجل هیچ اثری بر روی کنترل خروج منی ندارند. تقریباً غیرممکن است که بتوانید به طور ارادی بر روی ماهیچه­های پوبوکسیک (عضله عانه­ای دنبالچه) خود کنترل داشته و به هنگام انگیختگی اجازه ندهید که منی از آن خارج شود. حتی تلاش برای انجام دادن یک چنین کاری هم کل ارتباط جنسی را خراب می­کند. مطمئن باشید افرادی که این گزینه را به منظور دوام آوردن بیشتر در رختخواب و یا تعویق انزال پیشنهاد می­کنند خودشان هم تاکنون آن را امتحان نکرده­اند.

-اول خانم ارگاسم شود – بهترین راه؛ آنوقت دیگر مهم نیست که شما چه مدت میتوانید دوام بیاورید.

یکی از راههای جلوگیری از انزال زودرس که به خودتان بگویید که ابتدا باید شریک جنسی­ام را به ارگاسم برسانم. از آنجایی که خانمها انرژی جنسی­شان مانند آقایان پس از تجربه اولین ارگاسم به سرعت افت پیدا نمی­کند پس از اینکه برای مرتبه نخست به رضایت رسیدند باز هم می­توانند نسبت به ادامه ارتباط جنسی از خود تمایل نشان دهند. با به کار گرفتن این تکنیک علاوه بر بالا بردن مدت زمان ارتباط یک مرد عاشق­پیشه بهتر هم جلوه خواهید کرد.

-مجدداً ارگاسم شوید

اگر دفعه اول انزال صورت بگیرد مطمئناً مدت زمان رسیدن به انزال دوم طولانی­تر خواهد شد. فقط به جای اینکه پس از اولین مرتبه یکدفعه به خواب بروید باید خودتان را بیدار نگه داشته و مرحله دوم را پس از گذشت مدت کوتاهی شروع کنید. زمانی که برای بار اول ارگاسم می­شوید به بوسیدن و نوازش کردن ادامه دهید تا هم شما و هم همسرتان دوباره به اندازه کافی تحریک شده و آمادگی انجام رابطه جنسی مجدد را پیدا کنید.

-به طور کلی بر روی لذت بردن تمرکز کنید نه اینکه چقدر بیشتر می­توانید ادامه دهید.

زمانیکه دائماً به ارگاسم فکر کنید بی­شک زمان فرارسیدن آن را جلو می­اندازید. در عوض سعی کنید به احساسی که در کل بدنتان به وجود می­آید فکر کنید. ذهن خود را به سمت لذت فیزیکی، بو و یا منظره شریکتان و یا هر چیز دیگری که حس خوبی به شما القاء می­کند منحرف کنید. فقط به این امر که هر لحظه امکان دارد انزال شوید فکر نکنید.

-حالتهای مختلف را امتحان کنید. برخی از حالتها هستند که می­توانند به شما در تعویق انزال کمک کنند.

در همه حال باید توجه داشته باشید که صرف مدت زمان بیشتر تنها با اتکا به پیدا کردن راههای جدید لذت بردن و یا تغییر حالتهای مختلف میسر نخواهد شد بلکه همه چیز برمی­گردد به نگرش و طرز تفکر شما در طول زمان سکس. اگر به این مطلب که می­توانید از انزال زودرس خود جلوگیری نمایید خوشبین باشید آنوقت کنترل بیشتری بر روی آن پیدا خواهید کرد.

-سعی کنید مدت زمان پیش­نوازی را بالا ببرید. هر چقدر پیش­نوازی بیشتر به طول انجامد و ارتباط جنسی روند آرام­تری را از آغاز تا اوج در بر داشته باشد لذت قسمت پایانی دوچندان خواهد شد.

زمانیکه در تختخواب با شور و اشتیاق برخورد می­کنید و وقتی مدت زمان ارتباط جنسی را به وسیله پیش­نوازی افزایش می­دهید میتوانید از منفعت ایجاد صمیمیت بیشتر نیز بهره­مند شوید. آرام و راحت باشید و توجه خود را بر روی کاری که با هم در حال انجام دادن آن هستید معطوف کنید و فقط به سکس فکر نکنید. هرچقدر از نظر عصبی فشار بیشتری بر روی خود وارد کنید استرس و هیجان بیشتری به شما دست می­دهد و این امر سبب می­شود که انزال سریعتر از زمان معین انجام پذیرد.

-با تمرین و تکرار سعی کنید آستانه انزال خودتان را معین کنید و سپس تلاش کنید تا بر روی کنترل آن اجحاف کامل پیدا کنید تا بواسطه آن قادر شوید مدت زمان رابطه جنسی را افزایش دهید. سعی کنید زمانیکه به آستانه انزال نزدیک می­شوید کاری کنید تا برانگیختگی کمتر شود. همیشه خودتان را پایین­تر از حدی نگه دارید که انزال اجباری صورت پذیرد. هرگاه که احساس کردید که در حال نزدیک شدن به مرحله انزال هستید حرکت دادن بدن را متوقف کنید چند ثانیه به خود فرصت بدهید تا آرام شوید و زمانیکه تحریک اندکی کمتر شد مجدداً به کار خود ادامه دهید.

-باید بدانید که چه موقع می­بایست از حرکات ریتمیک دست بکشید.

وقتی متوجه شدید که در حال نزدیک شدن به آستانه انزال هستید و احساس کردید که اگر بیش از آن ادامه دهید این امکان وجود دارد که کنترل امور از دستتان خارج شود باید انجام حرکات ریتمیک را متوقف سازید. اگر می­بینید که تنها متوقف نمودن حرکات به شما کمک نمی­کند می­توانید آلت را به طور کامل از واژن خارج نمایید.

-تنفس خود را کنترل کنید- نفس عمیق بکشید.

این امر برانگیختگی شما را کاهش داده و هیجان را کنترل شده می­کند و مجدداً کنترل امور را به دست شما می­سپارد.

-به تحریک شدن شریکتان فکر کنید نه خودتان.

شما هر چقدر بیشتر به همسرتان لذت بدهید خودتان هم بیشتر لذت خواهید برد و هر چقدر بیشتر او را تحریک کنید خودتان هم بیشتر تحریک خواهید شد. بنابراین زمانی که احساس می­کنید کنترل اوضاع قدری برایتان دشوار می­شود از دخول خودداری کنید.

-نحوه انجام حرکات ریتمیک را تغییر دهید.

به جای انجام حرکات عقب- جلو از حرکات دوار (با کمک عضلات باسن) استفاده کنید با این روش تحریک و فشار کمتری بر روی آلت وارد می­شود.

-یک حقه مرموز

خیلی ساده نوک زبان خود را به سقف دهان (در نقطه پشتی دندانهای ردیف بالا) بفشارید.

-متمرکز و قابل کنترل باقی بمانید.

ذهن خود را بر روی کنترل امور متمرکز نمایید. به خودتان اجازه ندهید کارهایی را که در آنها شک و تردید دارید انجام دهید. نیمی از جدال برای کنترل انزال زودرس به کارگیری صحیح یک الگوی فکری سودمند است. باید به خودتان بقبولانید که درست زمانیکه همه چیز به سرعت به جلو پیش می­رود شما می­توانید از انزال جلوگیری نمایید.

پیوست ها:


متخصص ناتوانی جنسی|درمان اختلالات جنسی|برگشت پذیری وازکتومی|وازکتومی|درمان زود انزالی|درمان انزال زود رس|

 

منابع:

1-http://bahjat.org پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله العظمی بهجت (ره)

2-www.gonahkabir.blogfa.com

3-www.txt.ir

4-پایگاه پزشکان بدون مرز

5-adatemarmuz.persianblog.ir

6-www.sid.ir


چاپ   ایمیل