وازکتومی

تعریف وازکتومی (N.S.V)

یک روش دائمی ساده و مطمئن پیشگیری از بارداری است که در مدت 5 الی 10 دقیقه و با بیحسی موضعی به وسیله دو پنس مخصوص انجام میگیرد.

این روش بدون خونریزی و درد بوده و نیازی به تیغ جراحی ندارد.

تاریخچه وازکتومی

سابقه انجام وازکتومی به حدود یکصد سال قبل می رسد و در دهه 1960 پس از 60 سال تحقیق و تجربه به عنوان مطمئن ترین وراحتترین و باصرفه ترین روش پیشگیری دائمی از بارداری توسط سازمان بهداشت جهانی WHO تایید و توصیه شده است . بنابر این حدود 40 سال سابقه عملی و رسمی دارد.

سالانه 500000 مرد در امریکا این عمل را انجام می دهند که هزینه آن حدود 1000 دلار می باشد . در بسیاری از ایالات چین اکثر مردانی که دارای یک فرزند می باشند تحت عمل وازکتومی قرار می گیرند و در اروپا یکی از متداول ترین روشهای جلوگیری از بارداری محسوب می شود .

روش بدون استفاده از تیغ جراحی (N.S.V)

از سال 1974روش وازکتومی بدون استفاده از تیغ جراحی توسط پروفسور لی سون چان در چین ابداع شد و در سال 1986 این روش به علت سهولت انجام و بدون عارضه بودن به عنوان روش استاندارد وازکتومی به دنیا معرفی و توصیه شده است که تا کنون میلیونها نفر جهت پیشگیری دائمی از بارداری از این روش استفاده کرده با خاطری آسوده و بدون دلهره و دغدغه از داشتن فرزند اضافی و نا خواسته با تمتع کامل زندگی می کنند.

در حالت طبیعی

بیضه دارای دو نوع ترشح میباشد :

1. ترشح داخلی شامل هورمونهای جنسی ایجاد کننده صفات ثانویه جنسی( ریش وبم شدن صدا وموهای اضافی و حالت مردانه )که به خون می ریزد.
2. ترشح خارجی سلولهای باروری (اسپرماتوزوئید)است که با حالت نارس توسط دو لوله بنام واز از بیضه ها به طرف خارج جریان یافته و در مسیر رسیده و بالغ می شود و همراه مایعات تشکیل دهنده منی (غذائی و قلیائی و آبکی ) که از پروستات و کیسه منی و سایر غدد در محفظه ای ترشح می شود به نام امپول کانال دفران تجمع می یابند و هنگام انزال از مجرای ادراری مرد خارج می شوند.

 

وازکتومی با روش N.S.V

این روش با انجام بی حسی موضعی روی خط میانی کیسه بیضه ها و لوله ها در یک نقطه و گشاد کردن سوراخ تزریق به اندازه ته سنجاق قفلی کوچکی هر دو لوله (واز ) راست و چپ که محل عبور سلولهای باروری است توسط دو پنس مخصوص از این سوراخ بیرون آورده شده و بسته میشوند. پس از وازکتومی جریان سلولهای باروری مرد قطع میشوند و این سلولها بصورت نارس در بیضه ها باقی می مانند . ولی هورمونهای ایجاد کننده صفات ثانویه جنسی کماکان به خون می ریزند.

مزایای وازکتومی با روش N.S.V1. احتیاج به شکاف و بخیه ندارد.
2. سریع و راحت در عرض 5 الی 10 دقیقه انجام میشود.
3. احتمال خونریزی و سایر عوارض وجود ندارد.
4. برای پیشگیری دائمی از بارداری روش موثری است و پس از حصول جواب منفی آزمایش اسپرم نتیجه آن100% است.

دلایل انتخاب وازکتومی


1. تصمیم قطعی زوجین در کافی بودن تعداد فرزندان
2. نیاز به زندگی زناشوئی بدون تشویش و اضطراب و توام با خوشی و آرامش خیال
3. پیشگیری دائمی از بارداری و تولد فرزندان اضافی و نا خواسته
4. وجود اختلالات ژنتیکی و ترس از تولد معیوب
5. ابتلاء مادر به بیماری های خاص و مصرف داروهای مضر برای جنین

تصحیح باورهای غلط در وازکتومی


1. داوطلب باید تفاوت بین نازا شدن را با اخته کردن به خوبی درک نماید چون در وازکتومی فقط لوله های محل عبور سلولهای جنسی قطع می شود و جریان هورمونی باقی می ماند در حالیکه در اخته کردن یا بیضه ها را بطور کلی از کیسه خارج می کنند و یا اینکه ارتباطات آن (لوله ها و عروق خونی و..) قطع می شود.
2. وازکتومی هیچگونه تاثیری در میزان تمایلات جنسی ندارد ولی بطور غیر مستقیم در اثر آسایش و آرامشی که بعد از وازکتومی در زندگی زناشوئی حاصل میشود این تمایلات در زوجین افزایش می یابد.
3. از حجم مایع منی فقط 1 تا 2% کاسته می شود و98% باقیمانده با خصوصیات ویژه خود باقی می ماند(رنگ و بو و لزجی وجهش).

توصیه های قبل از وازکتومی


1.استحمام نمائید .
2. موهای ناحیه تناسلی و بیضه ها را اصلاح کنید.
3. یک شورت تنگ یا مایو همراه داشته باشید.

توصیه های پس از وازکتومی


1.به مدت 5 دقیقه روی پانسمان کمپرس یخ قرار دهید .
2. حتی المکان تا 24 ساعت استراحت کنید .
3. پس از گذشت 2 روز استحمام نمائید .
4. تا یک هفته از عملیات ورزشی و اعمال سنگین و پرش از ارتفاع خودداری کنید .

(وازکتومی مانع از فعالیتهای عادی نمی شود)

5.بین 3 تا 4 روز نزدیکی نداشته باشید .
6.با توجه به اینکه نتیجه وازکتومی در جلوگیری از حاملگی ، فوری نیست ، تا 3 ماه ، نزدیکی باید با استفاده از یک روش مطمئن جلوگیری انجام شود تا بقیه لوله ها از سلولهای باروری تخلیه شود.
7.در صورت احساس مختصری درد یا تورم به هیچ وجه نگران نشوید و از مسکن های معمولی استفاده کنید.

 

پس از وازکتومی :

انجام دوبار آزمایش اسپرم و نتیجه منفی آن از نظر محو سلول جنسی ، گویا و ضامن موفقیت کامل عمل می باشد .

 

 

پیوستها:


 

لاوسیت|وکیوم|ویاگرا|لارگو|زولوفت|انزال زودرس|عدم نعوظ|میکروپنیس|ناتوانی آقایان|ناتوانی جنسی|وازکتومی|برگشت وازکتومی| خودارضایی|استمناء


چاپ   ایمیل