Notice: Undefined property: stdClass::$image1 in /home/vasectom/public_html/components/com_k2/views/item/view.html.php on line 603
Print this page
چهارشنبه, 21 تیر 1396 18:21

کرایو تراپی

Written by
Rate this item
(0 votes)

کرایو تراپی به معنی فریز کردن ضایعات پوستی با ترکیبات شیمیایی با درجه حرارت بسیار پایین است .


فریزکردن روشی شایع و نسبتا ارزان و بدون عارضه است که در درمان طیف وسیعی از بیماریهای خوش خیم پوستی شامل ضایعات ویروسی مثل زگیل و مولوسکوم کنتاژیوزوم ، ضایعات پوستی ناشی از آفتاب و افزایش سن ،برخی از ضایعات عروقی ،اسکارهای برجسته تا حتی برخی از ضایعات بدخیم (در مراحل اولیه) قابل استفاده است .
شایع ترین ماده کاربردی در کرایوتراپی ،نیتروژن مایع با درجه حرارت 196- درجه سانتیگراد است .نیتروژن مایع را می توان با روش های مختلفی مثل اسپری کردن روی پوست ،استفاده از اپلیکاتور پنبه ای یا پروبهای مخصوص برای درمان ضایعات به کار برد که در این مرکز از روش اسپری کردن استفاده می شود .
این روش به صورت سرپایی در مطب انجام می شود و نیتروژن مایع حدود 15 تا 45 ثانیه روی ضایعه اسپری میشود .پس از انجام فریز ،قرمزی و احساس سوزش و درد در ناحیه درمان شده طبیعی است حتی گاهی تاول نیز ایجاد میشود که باید از دستکاری کردن آن اجتناب شود . معمولا نیاز به مراقبت خاصی نمی باشد و علایم تحمل می شود و طی چند روز تا چند هفته رفع می شود . اگر علایم غیرعادی مثل تورم بیش از حد ،گرمی ،ترشح زردرنگ ،خونریزی یا درد شدید عارض شد مراجعه به پزشک معالج ضروری است .اغلب نیاز به تکرار فریز کردن هر 3 تا 4 هفته می باشد تا ضایعه کاملا رفع شود .درنهایت در محل درمان ممکن است کمرنگ شدگی یا پر رنگ شدگی مختصر در پوست ،ریزش موی منطقه ، بی حسی آن یا نازک شدن پوست ناحیه رخ دهد که اغلب با گذشت يك هفته تا چند هفته کاملا رفع میشود یا بسیارتخفیف می یابد.

Read 18747 times
مدیر سایت

Latest from مدیر سایت