درد یا سوزش؟

یکی از عوارضی که پس از انجام عمل وازکتومی با آن مواجه می شوید احساس درد و سوزش هایی گذراست. دکتر شما حتما توصیه های لازم برای چگونگی کاهش درد را به شما خواهد کرد اما یک توصیه رایج این است که از کمپرس یخ استفاده کنید. می توانید یخ را در پارچه ای حوله ای بریزید و روی قسمتی که درد و سوزش دارد، بگذارید. معمولا باید این کار را تا ۳ روز پس از جراحی انجام دهید. در کنار مصرف مسکن هایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن کمپرس یخ هم در کاهش درد شما نقش چشمگیری دارد.

● دوران نقاهت

بهتر است تمامی امکانات لازم را برای استراحت در منزل خود فراهم کنید مثلا همان طور که به بالش خود لم داده اید و مشغول تماشای تلویزیون یا خواندن روزنامه هستید، می توانید از مراقبت های همسر و فرزندان خود لذت ببرید.

● پوشش مناسب

اگرچه اغلب بیماران ترجیح می دهند لباس زیر نپوشند با این وجود پزشکان پوشیدن لباس زیر مناسب را توصیه می کنند. لباس زیر مناسب یا به?طورکلی پانسمان بعد از عمل، باعث مراقبت و نگهداری بیضه های بیمار می شود.

● زمان لازم برای بهبود

تصور اینکه وازکتومی عملی سرپایی است و احتیاجی به استراحت ندارد، اشتباه است. حداقل یک شبانه روز برای استراحت مطلق بعد از عمل به خود اختصاص دهید. مقدمات لازم برای مرخصی گرفتن به مدت ۲ روز را از قبل فراهم کنید. اگر کار شما به گونه ای است که احتیاج زیادی به فعالیت های فیزیکی دارد، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

● بازگشت به کار

هنگامی که سرکارتان بازگشتید، از بلند کردن اشیای سنگین اجتناب کنید و حداقل به مدت یک هفته یا مدت زمانی که پزشک برایتان تعیین می کند، از انجام دادن فعالیت های فیزیکی خودداری کنید. در نظر داشته باشید که رعایت کردن این موارد به ظاهر ساده بسیار حائزاهمیت است.

● ضریب اطمینان

اگر می خواهید مطمئن شوید که عمل جراحی با موفقیت انجام شده یا نه حداقل باید به مدت ۳ ماه صبر کنید اما این به معنی قطع روابط زناشویی طی این مدت نیست. برای جلوگیری از بارداری باید صبر کنید تا میزان اسپرم داخل منی به صفر برسد و این امر حدودا ۳ ماه به طول خواهد انجامید، بنابراین می توانید در این مدت از سایر روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنید تا غافلگیر نشوید.

وازکتومی عمل جراحی تقریبا بی خطر و مطمئنی است ولی همانند تمامی جراحی ها ممکن است مشکلات و عوارض جانبی مخصوص به خود را داشته باشد، بنابراین بهتر است قبل از جراحی با یک متخصص مجاری ادراری گفت و گو کنید، عوارضی مانند:

▪ ایجاد درد و سوزش که شاید اندکی بیش از آنچه شما انتظارش را داشته اید، باشد. اگر درد و سوزش فروکش نکرد یا بیشتر شد، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

▪ بعد از جراحی ممکن است بیضه ها متورم، کبود، قرمز یا دچار خون مردگی شوند.

▪ ممکن است دچار عفونت شوید. در این گونه مواقع لازم است هرچه سریع تر پزشک خود را در جریان بگذارید.

اگر چه ممکن است مطالب گفته شده چندان برای شما خوشایند نباشد در نظر داشته باشید، دوران نقاهت در واقع خیلی هم طولانی نیست. در اکثر موارد افراد بعد از حداکثر یک هفته به سر کار خود برمی گردند و درگیر فعالیت های روزانه شان می شوند. اگر مشغول سنجیدن جوانب امر برای انجام این عمل هستید، همسر خود را در جریان قرار دهید و با پزشک خود مشورت کنید.

پیوستها:

ناتوانی آقایان|ناتوانی جنسی|وازکتومی|برگشت وازکتومی| خودارضایی|استمناء|