دلیل خودارضایی چیست ؟

فهرست مندرجات

  1. 1.      دلايل خودارضايي
  2. 2.      عوارض خودارضايي
  3. 3.      روشه
  4. 4.      خودارضايي ازنظر اديان
  • o       4.1 اسلام
  • o       4.2 تائويسم
  • o       4.3 مسيحيت
  • o       4.4 يهوديت

5.خودارضايي درمتون ادبي

خودارضایی یا جَلْق زدن (همچنین اِستِمناء برای مردان و اِستِرجاز یا استِشهاء برای زنان) از روش‌های ارضای میل جنسی است، این عمل با انگیزش و تحریک اندام جنسی شخص از سوی خودش و یا آلات مصنوعی و ابزارهای ماشینی نیز که آمیزش جنسی را همانندسازی می‌کنند، انجام می‌گیرد و معمولا انجام آن تا رسیدن به اوج لذت جنسی ادامه پیدا می‌کند که در مردان همراه با بیرون پاشیدن منی و در زنان بصورت اسپاسم (سفتی عضلانی) همراه با لذت شدید در ناحیهٔ مهبل می‌باشد. جلق‌زدن را عموماً انجام این عمل توسط خود شخص در نظر میگیرند اما تحریک آلت توسط فردی دیگر البته بدون آمیزش جنسی (معمولاً با دست) را نیز جلق‌زدن گویند.

دلیل خودارضایی چیست ؟

 

علاوه بر احساس لذت جنسی، خودارضایی برای رهایی از تنش‌های جنسی به‌خصوص در زمانی که شریک جنسی در دسترس نیست انجام می‌شود. خودارضایی گاهی به منظور رفع اضطراب و رسیدن به آرامش صورت می‌گیرد. در نوجوانان گاهی خودارضایی با هدف کنجکاوی در خصوص دستگاه‌های تناسلی اجرا می‌شود. خودارضایی همچنین گاهی با هدف پیشگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی و همچنین پیشگیری از بارداری صورت می‌گیرد. گاهی در برخی نارسایی‌های جنسی توسط پزشک نیز استمناء تجویز می‌شود.

 

عوارض خودارضایی

 

در گذشته خودارضایی گونه‌ای از انحراف جنسی و ذهنی تلقی می‌شد. برباور بسياري پزشكان اين كاربي ضرراست؛ بااين وجود  این باور ریشه‌دار که خودارضایی باعث عوارضی همچون مشكلات عصبي ،سیاهی دور چشمها،  قوس کمر، کوری، سکتهٔ قلبی،  مشکلات جنسی، یا لرزش دست می‌شود در میان بسیاری از عوام، شایع است. امروزه متخصصان، خودارضایی را گونه‌ای از فعالیت جنسی می‌دانند که طبیعی، سالم، مطلوب و امن است. تنها هنگامی خودارضایی می‌تواند مشکل‌ساز شود که فرد را از برقراری رابطهٔ با شریک جنسی‌اش باز دارد یا این عمل باعث اختلالات رفتاری در شخص گردد.

 

بنا بر نظر اکثریت پزشکان و بر خلاف باور عموم، از لحاظ پزشکی خودارضایی چه در مردان چه در زنان، در صورت میانه‌روی هیچ عارضهٔ خاصی در بدن ایجاد نمی‌کند و می‌تواند نوعی از رفتار جنسی فرد محسوب شود و به حفظ سلامت جنسی انسان کمک کند. خودارضایی در ریزش مو، به وجود آمدن آکنه و ضعف منی و نطفه شخص بی‌تاثیر است. همچنین استمناء در ظاهر فرد تاثیرگذار نیست. خودارضایی همچنین به خودی خود هیچ مشکل روانی و ذهنی ایجاد نمی‌کند. خودارضایی در ضعف بینایی و بطور کلی تحلیل قوای جسمانی هیچ نقشی ندارد.

 خودارضایی در اکثر زنان باعث کاهش فشارهای عصبی قبل از قاعدگی می‌شود. علاوه بر آن خودارضایی  در زنان می‌تواند در اینکه چطور به ارگاسم برسند کمک کند. در مردان این عمل با افزایش زمان انزال و کنترل بیشتر آن، در رابطهٔ جنسی مفید خواهد بود.

 

البته زیاده‌روی بیش از حد در استمناء (بیشتر از ۲۰ بار در ماه) می‌تواند در مردان از عوامل سرطان پروستات در آینده محسوب شود. اما از طرفی استمناء مرتب خصوصاً در سنین بالای ۵۰ سال بخاطر دفع عوامل بیماری‌زا از داخل پروستات از بروز این بیماری پیشگیری می‌کند. استمنا یک یا دو بار در هفته همچنین می‌تواند باعث افزایش تولید گلبول‌های سفید خون در مردان شود و از این طریق سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد.

 

روش‌ها

 در مردان :

گرچه روش انجام خودارضایی فرد به فرد متفاوت است اما عموماً با در دست نگه داشتن آلت بصورت تقریباً محکم در دست و حرکت دست به سمت جلو و عقب و گاهاً همراه با خیال‌پردازی انجام می‌شود. تمرکز بیشتر روی کلاهک آلت وسرعت حرکت دست، سرعت رسیدن به ارگاسم را افزایش می‌دهد. برای افزایش لذت و همچنین برای کاهش اصطکاک معمولاً از مایعات یا آب دهان (بزاق) استفاده می‌شود.

 

در زنان :

در زنان خودارضایی اغلب از طریق مالش چوچوله و لب‌های فرج انجام می‌شود. همچنین فرو کردن جسم خارجی در مهبل، تحریک سینه‌ها و نقطهٔ جی از طریق مالش، فشار، کشش عضلانی و خیال‌پردازی نیز می‌تواند در کنار هم بکار گرفته شود. خودارضایی از طریق تحریک چوچوله از طریق گذاشتن انگشت روی چوچوله یا قرار دادن چوچوله بین انگشت اشاره و شصت و حرکت چرخشی آن یا سایر حرکات دست یا استفاده از دو دست: یک دست برای تحریک مهبل، مقعد یا سینه‌ها و دست دیگر برای تحریک چوچوله و همچنین تحریک نقطهٔ جی می‌تواند انجام شود. استفاده از جریان فشار آب بر روی چوچوله در حمام نیز یکی از روش‌های مرسوم خودارضایی در زنان است و گاها هم اتفاق می افتد که زن ها به وسیله ابزارهای الکترونیکی و گاها با آلت تناسلی حیوانات دست به خود ارضای بزنند.

 خودارضایی از نظر ادیان

 اسلام

 دیدگاه اهل سنت: اهل سنت نظرات متفاوتی را در مورد خودارضایی دارند. برخی آن را در تمام اشکال و موارد حرام می‌دانند، برخی در مواردی آن را مجاز می‌شمارند و برخی آن را مکروه می‌دانند.

 

دیدگاه شیعیان: از نظر شیعیان خودارضایی به طور کامل و در تمام اشکال آن حرام می‌باشد. حتی به اعتقاد برخی مراجع دینی، خودارضایی از «گناهان کبیره‌» است. با این حال بنا بر فتوای اکثر مراجع اگر استمنا به دست همسر شخص انجام شود گناه به حساب نمی‌آید. 

 تا ئويسم

درآيين تائويسم مردان ازخودارضايي منع شده ند زيرا با اعتقاد به منابع انرژي درشكم تحتاني ،استمنا  بدن رااز انرژي تخليه ومانع ازادامه ي حيات هارمونيك مي شود .همچنين برپايه دستورات اين آيين ، خودارضايي زنان باعث كاهش طول عمر وامراض لاعلاج درآنان مي شود.

مسیحیت

 

دیدگاه کاتولیک‌ها: از نظر کلیسای کاتولیک، در پاره‌ای موارد، برای شناخت بدن و احساسات جنسی، آن را مجاز می‌شمارند.

 دیدگاه پروتستان‌ها: به عقیده‌ی پروتستان‌ها، خودارضایی یک سیر طبیعی از سیکل جنسی افراد است و این امر مانع از روابط جنسی «غیرمجاز» (از نظر کلیسای پروتستان) مانند همجنس‌گرایی می‌شود.

 یهودیت

 خودارضایی در شریعت یهود، به طور کامل منع نمی‌شود و عملی توأم با سلامتی و نشاط‌آوری تلقی می‌گردد؛ اما در برخی شاخه‌های مذهبی، آن خودارضایی جنس مذکر ممنوع است.

 

خودارضايي درمتون ادبي

 

در ادبیات فارسی، استمنا دستمایهٔ هزل‌گویی شده‌است، چنان که عبید زاکانیترجیع‌بندی در هفت‌بند با بیت ترجیع «جلق می‌زن که جلق خوش باشد/جلق در زیر دلق خوش باشد» سروده‌است.خود او در رسالهٔ تعریفاتجلق را «دستگیر مفلسان» خوانده‌است و در پند سی‌وسوم رسالهٔ صدپند گفته‌است: «جلق‌زنی را به از غرزنی دانید. گاه در هزل‌های شاعران استمنا به عنوان گزینهٔ سوم —دوگزینهٔ دیگر جماع از پس و جماع از پیش است — مطرح است. زمانی بهترین گزینه دانسته می‌شود: «جوانا برو جلق زن گوش دار / سخن‌های پیران مشکین نفَس//کُس و کون مگا کآن و این هر زمان/بگندد ز پیش و ببوید ز پس و گاه از روی ناچاری‌است: "کس و کون چون به دست مِی‌ناید/جلق بر هر دو اختیار کنیم.گاه نیز در مطلوبی گزینهٔ دوم است. چنان که ایرج میرزا در عارف‌نامه در مذمّت لواط می‌گوید: «بوَد کون‌کردن اندر رأی کُس‌کُن / چو جلقی لیک جلقِ با تَعَفّن"سعدی نیز ضمن حکایتی در هزلیاتاز قول مردکی که آب پشت (منی) به دشت می‌ریخت گفته‌است: "باری چو گناهکار می‌باید بود/هم در کف پاک، به که در کون پلشت"

از مفاهیم تکرارشونده در ادبیات هزلی، جلق‌زدن به یاد یار است. عبید در رسالهٔ تعریفات در تعریف نعم‌الجنه چنین گفته‌است «آنکه چشم به هم گذارد و به یاد پسر یا دختری جلق زند.سوزنی سمرقندی در نقیضه‌ای با مطلع «منم که سر حمدان عقیق در یمنم / به سرخ‌کیری کس نیست همچنان که منم» به جلق زدن با یاد یار از شب تا صبح اشاره می‌کند و می‌گوید «جمال و مفتخر بلخ بامی آنکه ز شام / به یاد او همه شب تا به صبح جلق زنم.در رسالهٔ دلگشانیز حکایتی طیبت‌آلود دربارهٔ عرب کوری که به یاد دختری سکینه نام استمنا می‌کرد آمده‌است.

در ادبیات هزلی فارسی به استفاده از آب دهان برای تسهیل استمنا اشاره شده‌است. سوزنی در مطلع شعری چنین می‌گوید: «امروز منم کیر و خدو کرده به کف بر / چونان زده‌ام جلق چو چخماق نجف برخدو به معنی آب دهان است. ذبیح بهروز در فصلی به نام «گندستان» از رسالهٔ طنزآلود معراج‌نامه، که با نام مستعار نویسنده (ابن دیلاق) در زمان رضاشاه به طور زیرزمینی انتشار یافت، نقیضه‌ای بر گلستان نوشته‌است. گندستان در جماع و استمناست. از جمله در دیباچه به استفاده از آب دهان برای استمنا اشاره کرده‌است «بنده همان به که به آب دهان/کار کند روز و شب و سال و ماه.

از اصطلاحاتی که در هزل‌های فارسی در معنای استمنا به کار می‌رود «مشت‌زدن» است. در معراج‌نامهٔ ابن دیلاق که ذکر آن رفت، آمده‌است: «ای کریمی که در بسیط زمین / همه‌جا عبد مشت‌زن داری / یا تو هم مشت می‌زنی چون ما / یا که چون دیگران تو زن داری.

در فرهنگ دهخدا برای واژه جلق از قول فرهنگ نظام نقل شده‌است که این لفظ در عربی بمعنی سر تراشیدن و سنگ پراندن با منجنیق است و در فارسی بطور مجاز و تشبیه به سر تراشیدن و استمناء استعمال شده چه در سر تراشیدن هم سر را باید تر کرد و مالید تا مو بخیسد.

 

ارضا در مردان و زنان به چه شکل میباشد و علایم آن چیست؟

خودارضائی، یا اِستِمناء، از روشهای ارضاء میل جنسی است، این عمل با تحریک اندام جنسی شخص توسط خودش انجام میگیرد، معمولا انجام آن تا رسیدن به اوج لذت جنسی ادامه پیدا میکند،که در مردان همراه با بیرون پاشیدن مایع منی می باشد و در زنان بصورت اسپاسم (سفتی عضلانی) های همراه با لذت شدید در مهبل (واژن) می باشد. همچنین ابزارهایی وجود دارد که آمیزش جنسی را شبیه سازی میکند، از این رو استفاده از ابزارهای ماشینی نیز از جمله راههایی است که ممکن است زنان و مردان برای خودارضایی استفاده کنند.
استمنا یکی از روشهایی است که توسط مردان یا زنان برای خودارضایی صورت میگیرد.

استمنا در اسلام

استمنا در اسلام حرام است و از گناهان کبیره به شمار میرود.
در دین اسلام اگر کسی روزه باشد و دست به استمنا بزند علاوه بر قضای روزه یا باید شصت فقیر را اطعام بدهد، یا اگر نتوانست باید شصت روز، روزه بگیرد.
تمام مراجع تقلید عقیده دارند خودارضایی باعث ابطال روزه میشود.
تمام فقها استمناء را گناه میدانند


اوج لذت جنسی، حالت فرحبخش روانی و جسمانی است که در اثر تحریک جنسی به دست میآید و با انزال، سرخ شدن یا تشنج همراه است. در زنها و مردها هنگام رسيدن به اوج لذت جنسی عوارضی بروز میکند. برای مثال ضربان قلب بيشتر میشود بدن گرم میشود و گهگاه در بدن لرزشهائی بوجود میايد. و بطور معمول شخص احساس سرما میکند( که البته این حالت معمولا در شروع عمل جنسی و معاشقه رخ می دهد). در مردها آلتشان سفت میشود و در زنها مقداری قطر رحمشان افزايش یافته مايعی لزج از آن بيرون ميايد که در مردها نيز به همین منوال است. این مایع غالبا بيرنگ است که موجب می شود عمل دخول اسانتر صورت گيرد. در زنها قسمت داخلی رحم کمی تنگتر شده، نوک سينه ها کمی سفت و در مردها اب دهان ترشح و ميزان تنفس افزايش میيابد. در مردها بعد از انزال بدن سست شده و احساسی دست میدهد که معمولا چشمانشان را میبندند و بلافاصله بعد از انزال عمل ادرار کردن به خوبی صورت نميگيرد. زيرا دريچه پروستات به شکل خودکار کمی باز و بسته میشود. احساس گرمایی که به زن دست می دهد برای اين است که منی کاملا گرم وارد بدن زن شود زيرا سرما اسپرم ها را ميکشد و منی با پرش به بيرون پرتاب میشود در زنها معمولا بعد انزال مرد و تمام شدن شهوت او شهوتشان ميخوابد. اين نکته بايد مورد توجه قرار گيرد که چون در خلال عمل جنسی به دليل شور و هيجان حواس انسان زياد متمرکز به اطراف خود نيست بر اثر شدت شور جنسی گه گاه به يکديگر فشارهائی وارد میکنند که بعد از عمل جنسی درد زيادی احساس میشود. مثلا در بعضی موارد پای ايشان به فرش و مانند ان ماليده میشود و يا بر اثر فشار زياد هنگام دخول حوالی آلت تناسلی ملتهب میگردد. حد و میزان مطلوب برانگیزش جنسی زن، به اندام فیزیولوژیکی و واکنشهای آموخته شده به وی بستگی دارد

.مراحل اوج لذت جنسی زنان

در دنیای امروز هنوز این مسئله که دخول تنها راه صحیح و پذیرفته شده برای رسیدن زنان به ارگاسم است، وجود دارد. حتی بسیاری از مشاوران جنسی، به عنوان مثال معاشقه، ناز و نوازش یا خودارضائی را روشهای ارضا کننده ای نمیدانند. به هر حال از لحاظ فیزیولوژیکی، ارگاسم، ارگاسم است. چه از طریق خودارضائی، چه از راه مقاربت، چه به روش تحریک و چه از طرق دیگر! اما این سوال مطرح است که کدام راه موجب بروز عوارض نمیشود و حلال است که در آخر به همان دخول از طریق مهبل میرسیم.

مرحله انگیزش (تحریک)

وقتی بر اثر تحریک، خون در اندام جنسی جمع میشود کلیتوریس سفت میشود و در همان لحظه مهبل شروع به ترشح مقداری ماده لیز کننده میکند، همچنین سطح داخلی دیوار لوله واژن بر اثر نوعی فرآیند تعریق، با یک ماده لیز کننده پوشیده میشود. سیاهرگ مهبل گشادتر و پر از خون شده، رنگ مهبل تیره تر میشود. در همین زمان میزان ضربان نبض و فشار خون به طور قابل ملاحظهای بالا رفته، در اندامهای جنسی حرارت و تورم احساس شده و برانگیختگی زن از مرحله تحریک به مرحله پلاتو (دوام برانگیختگی جنسی) پیش میرود.

مرحله پلاتو (دوام برانگیختگی جنسی)

بافت دیواره یک سوم خارجی واژن به علت پرخون شدن، متورم میشود که در نتیجه، موجب تنگی ورودی دهانه مهبل میگردد. به این مرحله سکوی ارگاسم میگویند. در این مرحله به نظر میرسد [کلیتوریس] در زیر یک کلاهک رفته یا به داخل کشیده میشود اما در حقیقت، کلیتوریس به عنوان یک گیرنده تحریکات، درجهت پاسخ به تحریک مستقیم نواحی مجاور کمک میکند. رحم، لوله رحم و تخمدان بزرگتر شده و تنفس، ضربان نبض و حرکات زن سریعتر میشود.

مرحله اوج لذت جنسی

لوله واژن به طور ریتمیک شروع به منقبض شدن میکند. همچنین انقباض غیرارادی اسفنکتر مقعد نیز در این مرحله پیش میآید. تعداد نبض و میزان فشار خون بالا میرود. افزایش انقباض عضلات و مملو از خون شدن سیاهرگ موجب رسیدن به اوج لذت جنسی میشود. همچنین باید در نظر گرفت ارگاسم یا به طور مثال عکس العمل طبیعی زانو نمیتواند به زور صورت پذیرد، این بازتابها به طور طبیعی اتفاق میافتند.

مرحله آرامش بعد از آمیزش

در این مرحله، احتقان یک سوم خارجی واژن و احتقان عروقی تغییر کرده و از بین میرود. ضربان نبض کاهش یافته و بافتها از تورم خارج میشوند.رنگ تیره واژن به رنگ اولیه باز گشته و اندامهای جنسی به حالت طبیعی اولیه خود بر میگردند. بدن آرام و سست شده و گاهی عرق میکند. قابل ذکر است در پاسخ فیزیولوژیکی زن به تحریکات جنسی، اعضاء غیر تناسلی بدن نیز واکنشهایی دارند از جمله: تغییراتی در پستان، در بعضی موارد احساس اجبار در دفع ادرار در طول آمیزش یا پس از آن، افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب، افزایش تعداد دم و بازدم و نفسهای عمیق، تعریق ( این واکنش در افراد متفاوت است، در مرحله رسیدن به آرامش بعضی احساس گرمای شدید میکنند و بعضی احساس سرما. در بسیاری موارد در قسمتهای مختلف بدن قطرات عرق جاری میشود.)

برگرفته شده از : مستر وجانسون ،ترجمه دكتر بهنام اوحدي ، احساسات وپاسخ جنسي

دررابطه با مشكل استمنا ابتدا يك مقدمه اي ارائه مي شود .بعد راهكارهاي براي حل اين مشكل ترتئه خواهد شد .ابتدا بايد بگوييم كه نياز جنسي مانند ساير نياز يك نعمت خدادادي است وهدف خاصي را دنبال مي كند وشما بايد بدانيد كه اين يك نياز ساختيگي نيست وراه صحيح برآورده شدن اين نياز نيز توسط ايجاد كننده اين نياز مطرح شده است .اما ممكن است كه اين راه صحيح ارضا به دليل مشكلات وموانع به تاخير بيافتد ودرمورد شما وضعيت استمنا يك را انحرافي براي ارضا نيازجنسي است. ازطرفي بهدليل آگاهي هاي مذهبي ودرون مايه هاي مذهبي بعداز برآورده شدن اين نياز ازراه غير معمول دچار احساس گناه مي شويد وخودتان از موقعيت ها تحريك كننده است اما شما بايد به دقت راهكارهاي كاهش تدريجي استمنا را كه درپايين ارائه شده است.بخوانيد ويك گزارشي ازروند انجام اين تكنيك ها براي خودتان ودرصورت علاقه به اين ايدي بفرستيد.

1.      پرهيز ازخود سرزنشي واحساس گناه (شما نبايد به خاطر اين مسئله كه پيش آمده خودتان را سرزنش كنيد وبايد با خود بگوييد همانطور كه دربيماري هاي جسمي يا مسائل ديگر زندگي فرد شخصيت خودش را نمي كوبد ودنبال درمان وحل مسئله اش مي گردد .شما هم راه حل مسئله تان را باخونسردي وعدم سرزنش بايد فرابگيريد.

2.      احترام به خود وتحويل گرفتن خود( تهيه ليستي ازنقاط مثبت فراموش شده ومرور روزانه)

3.      پرهيز از بي ارزش كردن خود ،توانايي ها ومهارتهاي وابعاد خوب شخصيت تان

4.      پرهيز ازتنهايي افزايش تعاملات اجتماعي ومشغوليت هاي خانواده ودوستان

5.      حذف تصاوير وبه طور كلي محرك هاي جنسي دربيرون مثلا درمحيط آموزشي شما مي توانيد با توجه گرداني وتمركز يابي روي گفتار معام وپردازش محتواي درسي ازنگاه كردن به محيط اطرافتان غافل شويد.همچنين دربيرون كلاس هم با توجه به وسايل وموضوعاتي كه وسوسه برانگيز نيستند وقتتان رابگذرانيد ازديدن فيلم ها و... كه تحريك كننده جنسي هستند بپرهيزيد.

6.      هنگام هجوم افكار جنسي كه معمولا درتنهايي اتفاق مي افتد عدم پرورش اين افكار وقطع ناگهاني به محض ورود اين افكار شناخته شده ازطريق ترك موقعيت فعلي وتغيير موقعيت فيزيكي مثلا رفتن به طرف يخچال وآب خردن ،خارج شدن ازمحيط تنهايي وبرقراري يك مكالمه با خويشاوندان، روشن كردن تلويزيون  و... باعث قطع افكار زنجيره اي جنسي خواهد شد.

7.       ورزش وتحركات بدني باعث تبديل انرژي جنسي به سوخت وساز مي شود پس ترجيحا درجمع ورزش كنيد.

8.      پرهيز از غذاهاي پركالري مانند فلفل ، پياز وادويجات

9.      گرفتن دوش آب ولرم

10.  سعي كنيد تا وقتي كه خسته نشديد وارد رختخوابنشويد ياهنگام خواب خواندن كتاب ياگوش كردن وتمركز برروي موسيقي آرام خوب است.

11.  سعي كنيد به خود امنيت براي عمل استمنا راندهيد مثلا درهاي اتاق را كاملا نبنديد وهمچنين محل خوابتان رازياد گرم نگه نداريد.

12.  ازپوشيدن لباس هاي تنگ خودداري كنيد.

13.  هيچ وقت به طور كامل عريان نشويد وسعي كنيد حتي المقدور اندام هاي جنسي خودرانبينيد.

14.  ازدست ورزي به آلت تناسلي خود درهر شرايطي پرهيز كنيد.

 

15.  باخود تصميم بگيريد كه تدريجي به تاخير بياندازيد مثلا اگر هفته اي يكبار است با مديريت وترفند هايي به 9 روز يكبار بكشانيد وهرروزي كه پاك هستيد به رخ خودتان بكشيد وبه خودتان افتخار كنيد واين پاك بودن رابي ارزش نكنيد.

16.  ورزشهايي مانند شنا ، كوهنوردي و ... بسيار مفيد است.

پیوستها:


درمان انزال زودرس|درمان میکروپنیس|درمان ناتوانی جنسی|درمان عدم نعوظ|درمان اختلالات جنسی|درمان بی میلی جنسی


چاپ   ایمیل